sekretariat@biblioteka.gliwice.pl    ul. Kościuszki 17  Gliwice 44-100
Cała Polska
Dla dzieci

OPAC
EBIB
Biuletyn Informacji Publicznej


     HISTORIA     DZIAŁY    STATYSTYKA    NAGRODY    AKTUALNOŚCI   


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
W GLIWICACH


Wszystkie drogi w Gliwicach prowadzą do… Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Albo przynajmniej do jednej z jej 21 placówek, rozsianych w całym mieście.
.

Zainteresowani mogą skorzystać z usług Biblioteki Centralnej, 20 filii bibliotecznych, 8 oddziałów dla dzieci, Wypożyczalni Muzycznej i Zbiorów Specjalnych, Czytelni Naukowej i Czytelni Prasy.

W Bibliotece NAJWAŻNIEJSZA JEST KSIĄŻKA i to ona przyciąga największe grono użytkowników. Dla tych, którym szelest przewracanych kartek nie jest niezbędny, przygotowano bogatą ofertę audiobooków i e-booków. FILMY i GRY PLANSZOWE również czekają na zainteresowanych – ich zbiór jest obszerny i różnorodny, ciągle się też poszerza.
Większość filii udostępnia czasopisma bieżące, a w Czytelni Prasy dostępne są ponadto roczniki archiwalne. Wypożyczalnia Muzyczna i Zbiorów Specjalnych poza "książkami mówionymi" dysponuje m. in. płytami analogowymi, CD i DVD oraz kasetami magnetofonowymi.

Katalog zbiorów Biblioteki OPAC jest dostępny elektronicznie. Również większość procesów bibliotecznych została skomputeryzowana, a Czytelnik ma możliwość korzystania z usług wszystkich filii Biblioteki na podstawie jednej karty. W większości placówek można nieodpłatnie skorzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz z programami do edycji tekstu. W wybranych placówkach zapewniono także dostęp do odpłatnych usług kserograficznych.

Szczegółowe warunki korzystania z Biblioteki określają regulaminy znajdujące się w każdej placówce.

Biblioteka prowadzi szereg działań kulturalnych i edukacyjnych. W jej placówkach funkcjonują trzy galerie, które w ciągu roku organizują wystawy i wernisaże. Co dwa lata Biblioteka organizuje Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris, który ma światowy zasięg i zyskał sporą renomę.

Dokładamy starań, aby ciągle podnosić standard świadczonych usług, również poprzez modernizacje filii. Jasne i przestronne pomieszczenia sprzyjają indywidualnej pracy, umożliwiają rozwijanie oferty usługowej. Dzięki temu placówki spełniają wymogi nowoczesnych i funkcjonalnych bibliotek, przyjaznych dla użytkowników.

Każdego roku z Biblioteki korzysta około 40 tysięcy czytelników.
Odwiedzający nas użytkownicy dokonują rocznie ponad MILION WYPOŻYCZEŃ.


Od niemowlaka do seniora – staramy się,
aby każdy czytelnik wychodził z Biblioteki usatysfakcjonowany
.

Zapraszamy do odwiedzania Biblioteki!